The Phoenix Film Festival is proud to announce our 2017 Short Films. We will be updating the site with schedules and more information about the films in the next coming weeks. 

African American Directed Shorts

 

Olde E directed by Xavier L. Neal-Burgin

Harvest: Quyurciq directed by Andre Lewis and Michael Dempster

Priyanath directed by Anietie Antia-Obong

Ori Inu: In Search of Self directed by Chelsea Odufu

Pinch directed by Beresford Bennett

 

Animated Shorts

 

One Per Person directed by Nasheet Zaman and Jacquelyn ‘Jac’ Piette

Quitting Time directed by Robert Dollase

The Killer Buzz directed by Barry Jackson

The Past Inside the Present directed by James Siewert

Fox and the Whale directed by Robin Joseph

Hope directed by Michael Scherrer

Pearl directed by Patrick Osborne

White Tunnel directed by Chien lan-chi and Chang chin-wei

 

Arizona Shorts A

 

Disciple directed by Bob Reynolds

The Amazing Mortimer directed by Phil Wilson

Tobi & Matt: A Dawn Awakening (2016) directed by Joe Gruberman

Waiting For Goodbye directed by Curt Apduhan

Limelight directed by Killian Davies

MISSing directed by Marteen Cleary

The Listening Hour directed by Kelcy Valletta

Just Like Us directed by Adam Benavides

 

Arizona Shorts B

 

Broken directed by Robin Egan

L.A.S.E.R. Pen directed by David Miller and Tyler Riggs

Finding Eugene directed by Alfredo Enriquez

Homeless to Home Owner directed by James Bustamante

One Hundred Thousand Beating Hearts directed by Peter Byck

Contentment directed by Alexandria Rizik

PATH OF A LUTHIER directed by Cliff Sarde

 

College Shorts

 

Choices directed by Rick Hamilton

Stutter directed by Ivo Huahua

Las Cenizas (The Ashes) directed by Jacob Kirby

A State of Emergency directed by Tarek Roehlinger

Bunee: The Boy from Constanta directed by Bunee Tomlinson

At Ease directed by Jacob Kirby

Jewish Blind Date directed by Anaelle Morf

 

Documentary Shorts

 

Leche y Miel (Milk & Honey) directed by Justin Clifton

What’s Eating Zack Turnquist directed by Alexandra Kotcheff

The Collection directed by Adam Roffman

Soy Cubana directed by Jeremy Ungar and Ivaylo Getov

Lost & Found directed by Naomi Iwamoto

 

Latino American Directed Shorts

 

Treintanera directed by Diego Diego Londoño

As Life Shifts directed by Daniel Gras Pujalt

Hummingbird & Crane directed by Veronica Rodriguez

Mysterious Ways directed by Paul Sanchez

Written Off directed by Margie Shabazz and Antoine Mckay

 

Live Action Shorts A

 

Shy Guys directed by Fredric Lehne

A BEAUTIFUL DAY directed by Phedon Papamichael

Swim directed by Mari Walker

The Retriever directed by Nicholas Thurkettle

MINE directed by Nick Dixon

Miriam’s Balloons directed by Dan Czerwonka

The Babysitter Murders directed by Ryan Spindell

 

Live Action Shorts B

 

I Love New York directed by Christian Vogeler

4 Pounds of Flowers directed by Rob Richert

The Scarecrow directed by Phillip Rhys

Harper Shadow directed by Nik Kleverov

Off Track Betty directed by Clayton Dean Smith

Wig Shop directed by Kat Coiro

TOPPLED directed by Paul DeNigris

 

Medium Length Documentary

 

Happy directed by Mike Dorsey

Symphony in D directed by Dennis Scholl and Marlon Johnson

 

Native American Directed Shorts

 

Legacy directed by Mark Lewis

The Gift directed by Sunny Moodie, Natalie Ulman, Joshua Indenbaum, and Tom BlueWolf

Sweet Oil directed by Chris Cowden

Adzaa Doo Ats’a – The Lady and the Eagle directed by Brian Young

H.A.M directed by Boise Esquerra

 

World Cinema Shorts

 

Under the Chinese Banyan directed by Tsz Ngai Yau

Friday Night directed by Alexis Michalik

MATE directed by Tom Connolly

Child for Child directed by Juan Avella

Aarsa directed by Kawa Hatef

Minh Tam directed by Vincent Maury

 

Horror Shorts A

 

Unfinished Business directed by Adam Ganser

Wandering Soul directed by Josh Tanner

SPELL CLAIRE directed by Greg Emetaz

Creatures of Whitechapel directed by Jonathan Martin

SHAH MAT directed by Razan Takash, Kiri Kripak

Mister Sewer’s Murder Room directed by Abe Epperson

A Horror Story directed by Philip Donohue

 

Horror Shorts B

 

Time to Eat directed by Luke Asa Guidici

From Dusk Till Dad directed by Abe Epperson

Laura, Lost directed by Simon Sandquist

‘The Catalyst’ directed by Alan Fine

The Call of Charlie directed by Nick Spooner

Black Ring directed by Hasan Can Dagli

Born Again directed by Jason Tostevin

Kookie directed by Justin Harding

BENEATH THE SURFACE directed by Michael Trainotti

 

Sci-Fi Shorts A

 

Dogstein: Super Science Adventure directed by Tianyiming Qi

Dark Machine directed by Sander van Dijk

The New Politics directed by Joshua Wong

The Night Shift directed by Adam Gold

Girl #2 directed by David H. Jeffery

Real Artists directed by Cameo Wood

Where No Jedi Has Gone Before directed by Rena Yamamoto

The Massacre at Black Divide directed by Steve Makowski

 

Sci-Fi Shorts B

 

I Am the Doorway directed by Robin Kasparik

Gadget directed by Sebastiano Pupino

Zero Sum directed by Jimmy Hay

Might directed by Emil Sallinen

Enora directed by Benoît Monney and Sami Khadraoui